poniedziałek, 1 grudnia 2014

Hasło: most.

Hasło dzisiejszego dnia wymyślił Maciek.
Most.
Czym jest? Co jest mostem? Z czym się to słowo kojarzy?

Most spinający dwa brzegi.
Mostek w centrum ciała.
The most beautiful thing...

Maciek zaczął od własnej mapy skojarzeń, potem od wykonania stron notatek na temat mostów. Stworzył ranking "naj". Wypisał nazwy najdluższych, największych, najstarszych, najpiękniejszych.

Były mosty egzotyczne, były sławne budowle z całego świata. Był most obrotowy w Giżycku i wspaniałe konstrukcje z Singapuru.


A potem połączyliśmy siły kombinując... Mocno kombinując, ponieważ tutaj mamy bardzo ograniczone pole manewru... Przydałyby się patyczki drewniane, albo rurki do napojów... Ale tutaj tego nie mamy... Natomiast mieliśmy trochę starych gazet, rurki tekturowe po papierze toaletowym, taśmę, klej i kilka ledwie gadżetów...
Stworzyliśmy konstrukcje bazowe testując jaki przekrój jest najmocniejszy, najbardziej wytrzymały i najekonomiczniejszy:
- trójkąt równoboczny, o boku równym 2cm = 6cm szeroki karton
- koło o średnicy 2cm = 6,28cm szeroki karton
- kwadrat, o boku równym 2cm = 8cm kartonNastępnie powstało mnóstwo kładek, mostków i mostów. Łącznie z mostkiem z własnego ciała. 
Finalnie ustaliliśmy, że tworzymy gazetowe mosty długości kartki... i sprawdzimy, która konstrukcja wytrzyma przygotowane obciążenie.


Poza tym trochę pokombinowaliśmy z apkami na tablecie. Takich 'mostowych' jest mnóstwo!
W pewnym momencie mnie tknęło, że może coś o mostach jest na KhanAcademy... i... był projekt! Ha! Idea jak nasza, tylko właśnie 'patyczkowe' wykonanie! :-)

Na koniec kilka pytań z linkami do ciekawostek:
Czy wiecie, że istnieje mostopedia?
Gdzie znajduje się London Bridge?
A znacie smutną historię Tacoma Bridge?
Moze macie ochotę zobaczyć kompilację wszystkich ataków z Golden Gate w roli głównej?

A przed nami jeszcze dalsza przygoda z mostami i mostkami....

2 komentarze: